W przypadku mebli i boazerii lakierowanych
- Jak czyścić drewno lakierowane?: Przed nałożeniem środka do konserwacji należy koniecznie odkurzyć mebel miękką szmatką wełnianą lub bawełnianą. Powierzchniowe zaplamienia, odciski palców, rozlane płyny oraz inne zabrudzenia dadzą się usunąć przy pomocy gąbki (dobrze wyciśniętej i nie cieknącej) namoczonej w neutralnym, łagodnym detergencie (np. wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń). Należy unikać stosowania gąbek ściernych, środków na bazie amoniaku czy środków wybielających o wysokim stężeniu. Powierzchnie wycierać do sucha miękką szmatką.
- Jak usunąć rysę? : Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni należy zastosować na nią bezpośrednio Marker do retuszowania Syntilor w kolorze drewna, który zamaskuje rysę czy zadrapanie.
- Jak odnawiać drewno lakierowane? : Lakiery Syntilor można poddawać renowacji. Starannie przeszlifować powierzchnię (drobnoziarnistym papierem ściernym o ziarnie 120-180). Dokładnie odpylić i nałożyć nową warstwę lakieru.
W przypadku mebli i boazerii olejowanych
- Jak czyścić drewno olejowane? : Odkurzyć zaolejowaną powierzchnię miękką szmatką wełnianą lub bawełnianą. Zaplamienia, miejscowe ślady, rozlane płyny oraz inne zabrudzenia dadzą się usunąć przy pomocy gąbki (dobrze wyciśniętej i nie cieknącej) namoczonej w neutralnym, łagodnym detergencie (np. wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń). Należy unikać stosowania gąbek ściernych, środków na bazie amoniaku czy środków wybielających o wysokim stężeniu. Powierzchnie wycierać do sucha miękką szmatką.
- Jak konserwować drewno olejowane?: Konserwacja jest prosta i oczywista – już zaolejowaną powierzchnię należy ponownie zaimpregnować nową, bardzo cienką warstwą oleju, który zregeneruje powłokę ochronną i zapewni materiałowi naturalny i ciepły wygląd olejowanego drewna.
- Jak odnawiać drewno olejowane? : Olej do blatów kuchennych można poddawać renowacji, również miejscowo. Delikatnie przeszlifować (drobnoziarnistym papierem ściernym o ziarnie 120-180) zniszczone miejsce (oczyszczając je z plam, rys itp.), a następnie ponownie zaimpregnować.
W przypadku mebli i boazerii woskowanych
- Jak czyścić drewno woskowane? : Odkurzyć zawoskowaną powierzchnię miękką szmatką wełnianą lub bawełnianą w celu nie dopuszczenia do zabrudzeń oraz gromadzenia się wosku. Wypolerować wełnianą szmatką w celu przywrócenia meblowi połysku.
- Jak konserwować drewno woskowane?: Bogate w odżywcze składniki, szlachetne Woski Syntilor nadają się idealnie do konserwacji mebli woskowanych. Wypełniają wnętrza bardzo przyjemnym zapachem dawnych czasów. Rozprowadzać wosk (płynny lub w paście) jedwabnym pędzlem lub bawełnianymi pakułami, nie dopuszczając do nakładania zbyt dużej ilości w jednym miejscu. Pozostawić do przeschnięcia, a następnie wypolerować miękką wełnianą lub bawełnianą szmatką.
- Jak odnawiać zawoskowane meble? Usunąć stare warstwy wosku przy użyciu Rozpuszczalnika do wosków Syntilor. Oczyszcza on głęboko drewno, przywracając mu pierwotny kolor. Rozpuszczalnik do wosków nakładać za pomocą bawełnianej szmatki. Delikatnie wcierając, usuwać pozostałości za pomocą czystej szmatki. Na powierzchnię nałożyć nową warstwę wosku.
W przypadku mebli i boazerii malowanych
- Jak czyścić i konserwować drewno malowane? : Przed nałożeniem środka do konserwacji należy odkurzyć pomalowany mebel miękką szmatką wełnianą lub bawełnianą. Zaplamienia, miejscowe ślady, rozlane płyny oraz inne zabrudzenia dadzą się usunąć przy pomocy gąbki (dobrze wyciśniętej i nie cieknącej) namoczonej w neutralnym, łagodnym detergencie (np. wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń). Należy unikać stosowania gąbek ściernych, środków na bazie amoniaku czy środków wybielających o wysokim stężeniu. Powierzchnie wycierać do sucha miękką szmatką.
- Jak odnawiać drewno o zniszczonej powłoce z farby? : Potrzebna będzie całkowita renowacja. Za pomocą pędzla lub szpachelki nałożyć grubą i równomierną warstwę Specjalnego zmywacza powłok Chrono 10 minut Syntilor. Pozwolić preparatowi podziałać przez kilkanaście minut. Zeskrobać szpachelką nie rysując podłoża. Po wyschnięciu przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (o ziarnie 120) w celu usunięcia pozostałości starego wykończenia. Nanieść nową farbę w wybranym kolorze.
- Jak odnawiać drewno o zużytej/niemodnej powłoce z farby? : Potrzebna będzie lekka renowacja. Przeszlifować powierzchnię szklanym papierem ściernym o ziarnie 100 lub 120. Dokładnie odpylić i odtłuścić za pomocą szmatki nasączonej acetonem. Nanieść nową farbę w wybranym kolorze lub farbę z serii OdNowa. Doskonale nadające się do renowacji Farby z serii OdNowa są gotowe do użycia i można je nakładać bez konieczności uprzedniego usuwania starych powłok czy nanoszenia warstwy podkładowej.
Podpowiedzi dotyczące konserwacji
- Odpowiednio zakonserwowany olejowany blat kuchenny pięknieje z upływem czasu.
- Przed nałożeniem nowej warstwy wosku zaleca się pozostawienie drewna do przeschnięcia na kilka godzin po zastosowaniu Rozpuszczalnika do wosków Syntilor.
- Masz wątpliwości co do rodzaju wykończenia? To wosk czy lakier? Spokojnie. Oto niezawodny sposób: „Test kropli wody”! Na mebel należy nalać niewielką ilość wody. Jeśli mebel jest woskowany, po kilku minutach woda pozostawi na nim plamę. Natomiast powierzchnia lakierowana pozostanie nietknięta
- W celu usunięcia powierzchniowych plam (z cukru, sosu itp.) z wykończenia lakierowanego należy użyć szmatki nasączonej wodą z płynem do mycia naczyń.
- Wosk polecany jest jako powłoka wykończeniowa mebli antycznych lub nowych o charakterze dekoracyjnym, np. komody, szafy, biblioteczki czy okrągłego stoliczka. W przypadku mebli intensywnie użytkowanych na co dzień (stołu do jadalni, ławy, sekretarzyka) i narażonych na zarysowanie i zachlapanie wodą, zalecamy zastosowanie wykończenia lakierowanego.
- Woskowaną powierzchnię należy wypolerować na wysoki połysk miękką wełnianą lub bawełnianą szmatką.
Będziesz potrzebować:
- •Neutralnego detergentu
- Zmywacza powłok
- Lakieru
- Markera do retuszowania
- Oleju do blatów kuchennych
- Środka do usuwania wosku
- Wosku tradycyjnego w płynie lub paście
- Farby
Pomyśl także o:
- Szmatkach wełnianych lub bawełnianych
- Gąbce roślinnej
- Papierze ściernym
- Szpachelce
- Jedwabnym pędzlu
- Bawełnianych pakułach