Jak bejcować drewniane meble?
Chcesz rozjaśnić pierwotną barwę swojej starej komody? Chcesz nadać kolor nowo zakupionemu i niepasującemu do pozostałych ciemnych mebli stołowi do jadalni z jasnej sosny? Twoja orzechowa szafa utraciła dawny blask i zamierzasz na nowo podkreślić jej elegancki i wytworny charakter? Swoją przygodę ze zdobieniem drewna możesz rozpocząć od bejcowania.
- Bejcę do drewna nakłada się za pomocą płaskiego, miękkiego pędzla lub bawełnianych pakuł.
- Nanieść równomiernie na całą powierzchnię. Nadmiar bejcy wycierać na bieżąco za pomocą czystej szmatki lub bardzo suchych bawełnianych pakuł. Unikać pozostawiania zgrubień.
- Aby nie dopuścić do powstania ciemniejszych pasów, miejsca łączenia poszczególnych partii należy malować wyciśniętym, niemal suchym pędzlem.
- Pozostawić do wyschnięcia na około 1 godzinę. W razie potrzeby nałożyć drugą warstwę.
- Ważne: Bejca do drewna pełni wyłącznie rolę dekoracyjną i w żadnym razie nie można jej pozostawić na drewnie „bez niczego” – należy koniecznie zabezpieczyć ją wybraną warstwą wykończeniową, np. lakierem, woskiem czy olejem.
Jak uzyskać efekt postarzenia?
Chcesz postarzyć meble z drewna iglastego – sosny, modrzewia czy świerku ? Lubisz urok starych mebli, ale brak Ci cierpliwości na to, by zaczekać, aż czas sam nada im pożądany efekt? Twoje oczekiwania spełni zatem Patyna do postarzania. W łatwy i szybki sposób uzyskasz oczekiwany antyczny wygląd. Odtwórz w kilka chwil naturalne zjawisko starzenia się drewna.
- Nanoszenie patyny do postarzania: Produkt nanosić wzdłuż słojów miękkim pędzlem. Całą powierzchnię wycierać na bieżąco za pomocą bawełnianej, bezpyłowej szmatki.
- W celu uzyskania bardziej intensywnego efektu nałożyć drugą warstwę. Pozostawić do wyschnięcia na 8 godzin.
- Patynę do postarzania zabezpieczyć nakładając warstwę Wypełniacza porów.
- Następnie pokryć wybraną powłoką wykończeniową: lakierem, woskiem czy olejem.
- Bejcy do drewna
- Patyny do postarzania
- Miękkich szmatkach (wełnianych lub bawełnianych)
- Płaskim, miękkim pędzlu
- Miękkiej szczotce
- Bawełnianych pakułach
Porady i wskazówki
- W celu uzyskania jaśniejszego odcienia rozcieńczyć produkt z wodą.
- Nie nakładać bejcy na warstwę wykończeniową. Bejcowanie wykonuje się wyłącznie na surowym, pozbawionym wosku, lakieru czy oleju drewnie.
- Nigdy nie przecierać warstwy bejcy (może to spowodować całkowite lub częściowe wytarcie koloru w niektórych miejscach), ale pierwszą warstwę wykończeniową (drobnoziarnistym papierem ściernym).
- Bejc można użyć do wykonania na meblach różnego rodzaju zdobień – pasków, szablonów, rysunków czy fresków.
- Aby ocenić, czy ostateczna barwa będzie zgodna z oczekiwaniami, należy pomalować na próbę niewielkie, niewidoczne miejsce mebla (bok, nóżkę albo wnętrze frontu szuflady). Pozostawić do wyschnięcia na około 1 godzinę, a następnie nałożyć żądaną warstwę wykończeniową, aby uzyskać ostateczny odcień. Po przeprowadzeniu testu na niewidocznym elemencie mebla należy upewnić się, że jest on wykonany z tego samego drewna, co reszta mebla.